Ölçme Değerlendirme Uygulamalarını İzleme, Araştırma ve Geliştirme Projesi

PIRLS 2021 Bilgilendirme Toplantıları

PIRLS 2021 Bilgilendirme Toplantıları

Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması-PIRLS, 14-28 Haziran tarihlerinde salgın durumu da dikkate alınarak örnekleme seçilen okullarda 4. sınıf düzeyinde gerçekleşecektir. Bu kapsamda PIRLS 2021 uygulaması, 48 ilde 192 okuldaki dördüncü sınıf düzeyinde 269 şubede yaklaşık 7000 öğrenciye uygulanacaktır. PIRLS araştırması dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma becerilerinin değerlendirildiği uluslararası bir izleme araştırmasıdır. Uygulamaya 60'tan fazla ülke katılmaktadır.

Araştırma kapsamında ayrıca okul müdürlerine okul anketi, şube sınıf öğretmenlerine öğretmen anketi ve öğrenci velilerine ev anketi uygulanacaktır.

Sayın Bakan Yardımcımız Mahmut Özer ve Sayın Genel Müdürümüz Sadri Şensoy araştırmaya katılacak illerdeki okullara ziyarette bulunmuşlardır. Ayrıca Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü; Veri Analizi, İzleme Değerlendirme Daire Başkanlığı'nın koordinesinde illerde yer alan Ölçme Değerlendirme Merkezlerindeki (ÖDM) ekipler ile okullarda bilgilendirme toplantıları yapılmış ve öğrencilere, okul yöneticilerine ve öğretmenlere PIRLS araştırmasının kapsamı, amacı ve uygulama süreçleri anlatılmıştır. Uygulamaya katılacak öğrencilerin velileri ile çevrim içi toplantılar gerçekleştirilmiş ve PIRLS araştırması tanıtılmıştır. Bu toplantılarda ayrıca okul, öğretmen ve ev (veli) anketleri hakkında bilgiler verilmiştir.

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Konya Yolu Üzeri Gazi Hastanesi Karşısı 06500 Teknikokullar / ANKARA - (0312) 413 46 00 / (0312) 413 46 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.